2018 Rakahuri Zone Cross Country Championship

< Return to event  |  View only participants with a placing...

Event Date: 8 Jun 2018 (Last date for entries: 30 May 2018)
Postponement date: 8 June 2018
Staff helper last date: 30 May 2018
Date for Ages: As of 1 Jan 2018
Location: Rangiora Showgrounds
Information: To be held at the Rangiora Showgrounds, providing the weather and ground conditions allow this. The event will begin at 12:30 pm.

There will be no opportunity to walk the course due to the poor conditions of it. Maps will be supplied to teachers and in the file & docs part of this event.

This is a championship event for your best runners only. No school may enter more than 4 runners per year group and gender. No spikes to be worn.

Races will be in year groups for Yr 5 - 8 students.

There will be no teams events this year.

This event will be held in conjunction with the Pegasus Zone Cross Country. Races of year groups and gender will be run at the same time.

Please bring your own first aid kit.

Cross Country Timings
Recommended "must be faster than.." Times

Year 5 Boys 8:45
Year 5 Girls 9:50

Year 6 Boys 8:30
Year 6 Girls 9:35

Year 7 Boys 13:10
Year 7 Girls 14:35

Year 8 Boys 12:35
Year 8 Girls 14:30

Ground conditions are very muddy and wet, with this in mind please make sure all runners are prepared for the conditions and tell them they may slip over in the mud or puddles! A warm change of clothes is recommended.
Staff: Tanaya Jeffcott - North Canterbury Sport and Recreation Trust
Schools: Allenvale, Ashgrove, Ashley, Cust, Fernside, Home School - Rakahuri, Loburn, North Loburn, Oxford Area, Rangiora Borough, Rangiora New Life, South Island Home Educators, Southbrook, St Joseph's, View Hill
Events: 10 (see below)
Event Participants
01. Disabled Athlete - Boys 1Km - Classification:
9 and above
Boys
Children can be 8 years old providing they are in Year 5 at school in 2011.

Disabled Athlete Classifications:
PD - Physical Disability - Standing - This classification is for athletes with physical impairments, who don't use a wheelchair, that affects their ability to compete against able bodied athletes. Examples include Cerebral Palsy, Spina bifida, amputee, club foot etc.
VI - Vision Impairment - This classification is for athletes who are, or qualify to be, a member of the Royal New Zealand Foundation of the Blind.
O - Open - This Classification is for disabled athletes who do not meet the criteria for the above classifications (unable to gain a provisional physical disability or vision impairment classification from Paralympics New Zealand). Examples include Down Syndrome, development delay etc.
ParticipantSchoolPlaceInfo
LAPPIN ZackFernside 

02. Disabled Athlete - Girls 1Km - Classification:
9 and above
Girls
Children can be 8 years old providing they are in Year 5 at school in 2011.

Disabled Athlete Classifications:
PD - Physical Disability - Standing - This classification is for athletes with physical impairments, who don't use a wheelchair, that affects their ability to compete against able bodied athletes. Examples include Cerebral Palsy, Spina bifida, amputee, club foot etc.
VI - Vision Impairment - This classification is for athletes who are, or qualify to be, a member of the Royal New Zealand Foundation of the Blind.
O - Open - This Classification is for disabled athletes who do not meet the criteria for the above classifications (unable to gain a provisional physical disability or vision impairment classification from Paralympics New Zealand). Examples include Down Syndrome, development delay etc.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HURST AvaRangiora New Life  

03. Yr 5 Boys (2000m)
9 and below
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
HURIA LukeLoburn01  
NEWLAND LukeRangiora Borough02  
WINSON Riley Cust03  
NEALE Leo Rangiora Borough04  
KAISER-LEYENDECKER Takoda Cust05  
LYONS MunroRangiora Borough06  
JACOB DYKESAshgrove07  
COSGROVE CharlieFernside08  
HUSSEY JosephFernside09  
ISHERWOOD MATTHEWAshley10  
MCKINNEY NicholasOxford Area11  
SPALL TroyRangiora New Life12  
CARTER RubinLoburn13  
BAXTER-SNOW RyanRangiora Borough14  
STILES Thomas Rangiora New Life15  
LYNCH DarraghSt Joseph's16  
DIAMOND AshleySouthbrook17  
FRANCIS LukeSt Joseph's18  
KERR HUNTERAshley19  
HERLIHY ReganNorth Loburn20  
GALLAGHER ThomasSt Joseph's21  
JAXON BARRETTAshgrove22  
BAINBRIDGE ZakSouthbrook23  
TAYLOR COXAshgrove24  
MATTHEW BRADSHAWAshgrove25  
HARRIS RileyRangiora New Life26  
HOLLAND NoahSt Joseph's27  
FOSTER LochlanFernside  

04. Yr 5 Girls (2000m)
9 and below
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
STUART Ruby Rangiora New Life01  
REAVILL Chelsy`Loburn02  
KELMAN MillieLoburn03  
WILSON LillieNorth Loburn04  
WILSON AlexisFernside05  
KEAST JORJA-ROSEAshley06  
STARKEY MAGGIEAshley07  
OLIVIA LANDERAshgrove08  
WILSON MaiaSouthbrook09  
HUTTON BrookeRangiora New Life10  
ZOE D'AUVERGNEAshgrove11  
CUTBUSH RubySt Joseph's12  
SINCLAIR SamanthaFernside13  
HORTON MadelineRangiora Borough14  
RAWLS Lauren Rangiora New Life15  
ZOE OLSENAshgrove16  
BELLA D'AUVERGNEAshgrove17  
ANTONIUK-NEWALL FeliciteSt Joseph's18  
LETTON Estelle Cust19  
WESTENENG AzariaRangiora Borough  
CLARIDGE TylerRangiora Borough  
BODDY AnnabelRangiora Borough  
PAWSON MackenzieSt Joseph's  
HOGAN PoppySt Joseph's  

05. Yr 6 Boys (2000m)
10
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
PEARSON FinnLoburn01  
BINT WilliamLoburn02  
ROWE LACHLANAshley03  
KIDDEY LachlanLoburn04  
MASON MCKENZIEAshgrove05  
MURPHY MalachyRangiora Borough06  
GATERY JamesCust07  
HUSBAND ElliotFernside08  
HOWARD MurphyFernside09  
HAPE TysonFernside10  
CORCORAN AshtonSouthbrook11  
JONAH VAN TUINENAshgrove12  
EBEL-WILSON HugoOxford Area13  
HELPS RileyRangiora Borough14  
AIREY MaxLoburn15  
ETHAN CLARKAshgrove16  
KEATS MatthewRangiora New Life17  
DODGE Joshua Rangiora New Life18  
CORCORAN LucasSouthbrook19  
BRODY FAIRBROTHERAshgrove20  
BENNIE-STEEL BedeSt Joseph's21  
THOMPSON HarryRangiora Borough22  
BELL AshtonRangiora Borough23  
FLYNN JedRangiora New Life24  
GLENNIE SamuelSt Joseph's25  
SWAIN JontySt Joseph's26  
MALIN ThomasSt Joseph's27  
HANSEN Elijah Rangiora New Life  
KING Ollie-CooperSouthbrook  

06. Yr 6 Girls (2000m)
10
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCLACHLAN Billie Cust01  
JANSE VAN RENSBURG KarlizeRangiora New Life02  
JONES DaisyNorth Loburn03  
EMILY LEECHAshgrove04  
LAWLER Hannah Cust05  
SMITH Reefe Rangiora New Life06  
ARCHER LibbyRangiora Borough07  
RAYNER EmeliaFernside08  
DICKINSON Gabrielle Rangiora New Life09  
FUNGAVAKA AliceFernside10  
PYE EmilyCust11  
MAHONEY Keirra Cust12  
SOPHIE PACKERAshgrove13  
COOK LilyNorth Loburn14  
KELSO LauraLoburn15  
MARTY-HIRSIGER LaraFernside16  
FORTUNE BrookeLoburn17  
BELL SophieCust18  
RYMER AngelaRangiora Borough19  
KYRA LEATHAMAshgrove20  
PETERSON Charlotte St Joseph's21  
TWEEDALE SophiaRangiora Borough22  
JAYDA MCLAUGHLINAshgrove23  
COOK Ella-JessRangiora Borough24  
PAWSON MaddisonSt Joseph's25  
OCONNOR CIARAAshley  
ORCHARD SophieNorth Loburn  
HANLON KaylaSouthbrook  
HUGHES RubySt Joseph's  
SHERIDAN Jamie ValerieSt Joseph's  

07. Yr 7 Boys (3000m)
11
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
REAVILL AaronLoburn01  
YARDLEY FinnNorth Loburn02  
WITT HarryNorth Loburn03  
BINT HarrisonLoburn04  
SILLARS OliverOxford Area05  
MONOPOLI Josh Loburn06  
STEVENSON Jack MichaelSt Joseph's07  
RAWLS RileyRangiora New Life08  
THOMAS VAN DER HEIDENAshgrove09  
PACKHAM blake Cust10  
HEFFERNAN Thomas FrazerSt Joseph's11  
BOYCE DanielSt Joseph's12  
PAULIN LoganOxford Area13  
HEDGES TroyRangiora Borough14  
JOHNS RoderickFernside15  
SILCOCK JoshFernside16  
MCLEOD BraydenFernside17  
SARD RoryRangiora New Life18  
MAHAKI JaydenRangiora Borough19  
JARREN BAINAshgrove20  
JAYDEN PALMERAshgrove21  
COURNANE HarrySt Joseph's22  
NICHOLAS VAN DER MESPELAshgrove23  
HORTON FinlayRangiora Borough24  
WARD CharleyNorth Loburn  
HADLER LukaRangiora Borough  
STEERE RicardoRangiora New Life  
BARNARD JesseSouthbrook  

08. Yr 7 Girls (3000m)
11
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
WATTS KirstyFernside01  
TAYLOR AbbyOxford Area02  
WARD MARTIN SophieNorth Loburn03  
HUSBAND MeaganFernside04  
STEWART EllaNorth Loburn05  
ISHERWOOD ELLAAshley06  
AIMEE PLANNERAshgrove07  
HIGGINS SarahSouthbrook08  
PINCOTT LucyOxford Area09  
CURRIE AleeshaRangiora Borough10  
MILLIE MCLAUGHLANAshgrove11  
ALLISON-HARRIS ElishaRangiora Borough12  
LUNA AubreyRangiora Borough13  
CLEARY AbigailRangiora New Life14  
ANTONIUK-NEWALL Amelie DaisySt Joseph's15  
SHERIDAN Holly PetaSt Joseph's16  
GEORGYNA ORCHARDAshgrove17  
STYANT AlexandraRangiora New Life18  
KIMBERLEA ORCHARDAshgrove19  
GROUNDS Mia JessicaSt Joseph's20  
WHALEY MadeleineSt Joseph's21  
MALONE Ella Rangiora New Life22  
NEAME HarriettRangiora BoroughDNF  
TALLENTIRE OLIVIAAshley  
PARRIS Katie Cust  

09. Yr 8 Boys (3000m)
12 and above
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
DE KLERK CallumRangiora Borough01  
WALSH MaxFernside02  
PRAIN Archie Cust03  
CUTHBERTSON HenryFernside04  
TALLENTIRE BlakeAshley05  
KING HarrisonRangiora Borough06  
SIMPSON JackNorth Loburn07  
PETTIGREW Hamish Fernside08  
MICHAEL PLANNERAshgrove09  
JANSE VAN RENSBURG SchalkRangiora New Life10  
CONNOR ANDREWAshgrove10  
COTTON ZavierSouthbrook11  
JAMIE COMPTONAshgrove12  
LIAM GAVEGANAshgrove13  
MURDOCH KobeRangiora Borough14  
MESSERLY WalterRangiora New Life15  
CLAYTON SethOxford Area16  
RYAN DanSt Joseph's17  
KORBELY NoahLoburn  
HENDREN JackLoburn  
TATE-WARDELL JackRangiora Borough  
BRISTER WillRangiora New Life  

10. Yr 8 Girls (3000m)
12 and above
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
JANE Xanthe Fernside01  
BENSON Tinesha Cust02  
ASHLYN REANAshgrove03  
FROST Holly Cust04  
MONICA LEATHAMAshgrove05  
AIREY AnnieLoburn06  
TOBECK RachelLoburn07  
LILLI CHEESEMANAshgrove08  
KELMAN EllaLoburn09  
SMART MaddisonFernside10=  
SMART TaylaFernside10=  
JOHNSON AlyxandraRangiora Borough12  
COURNANE GeorgiaSt Joseph's13  
BENNIE-STEEL Maisie ElizabethSt Joseph's14  
SMITH ErinRangiora New Life15  
EDWARDS KaitlynRangiora Borough16  
HAEHAE SavanahRangiora Borough17  
HOGAN Jessica DaisySt Joseph's18  
THOMPSON LucyRangiora New Life19  
WILDERMOTH Simmone OliviaRangiora Borough20  
ANIKA WATTAshgrove21  
COUPERUS KateRangiora New Life22  
THOMPSON Emily Rangiora New Life23  
AUSTIN AbbySouthbrook  
ROGERS EllieSouthbrook  
BARNARD CharliSouthbrook  
SHADBOLT Jaymee AnaheraSt Joseph's