2018 North Canterbury Primary Schools Swimming Championships

< Return to event  |  View only participants with a placing...

Event Date: 22 Mar 2018 (Last date for entries: 19 Mar 2018)
Postponement date:
Staff helper last date: 19 Mar 2018
Date for Ages: As of 1 Jan 2018
Location: Dudley Park Pool (25 m pool configuration)
Information: The North Canterbury Primary School Swimming Championships will be held at the Dudley Park Pool on Thursday 22nd March 2018 from 12.30pm - 3.00 p.m.
Warm up begins at 12.30 so swimmers should be changed and at poolside at that time. Swim meet begins at approximately 12.45 p.m.

Swimmers will be invited to attend by the North Canterbury Sport and Recreation Trust on 15th March 2018.

Entry Restrictions
Ages are taken from 1st January, 2018.
Swimmers must be Year 5 or older to participate.

Staff: Organiser: Tanaya Blakely
Primary Schools Sport Co-ordinator
North Canterbury Sport and Recreation Trust
Schools: Allenvale, Amberley, Amuri Area, Ashgrove, Ashley, Broomfield, Canterbury Primary School Sport, Clarkville, Cust, Fernside, Greta Valley, Hanmer Springs, Home School - Pegasus, Home School - Rakahuri, Hurunui College, Kaiapoi Borough School, Kaiapoi North School, Leithfield, Loburn, North Loburn, Ohoka, Omihi, Ouruhia, Oxford Area, Pegasus Bay, Rangiora Borough, Rangiora New Life, Sefton, South Island Home Educators, Southbrook, St Joseph's, St Patricks, Swannanoa, Tuahiwi, View Hill, Waipara, West Eyreton, Woodend
Events: 32 (see below)
Event Participants
01. Relay Yr 5 Mixed 4 x 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
CAMERON JamesSwannanoa3:10:27 
CLARKE Thomas Swannanoa3:10:27 
ROBOTHAM LilySwannanoa3:10:27 
SNACKERS NatalieSwannanoa3:10:27 
CAMPBELL Georgina Fernside3:12:44 
GLINTMEYER MalinFernside3:12:44 
MARSHALL AlyshaFernside3:12:44 
WHEELER RylindFernside3:12:44 

02. Relay yr 6 Mixed 4 x 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
HARRIS FynnOhoka2:41:06 
LEESON AineOhoka2:41:06 
MCCONCHIE WilliamOhoka2:41:06 
MONTGOMERY MiaOhoka2:41:06 
GATERY JamesCust2:58:18 
GOODARD SAm Cust2:58:18 
LAWLER Hannah Cust2:58:18 
MCDONALD Harper Cust2:58:18 
BECKDAHL RubyAmberley3:05:56 
BROOKFIELD EliAmberley3:05:56 
REEVES ReganAmberley3:05:56 
VA'AELUA SofiaAmberley3:05:56 

03. Relay Yr 7 Mixed 4 x 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
HUSBAND MeaganFernside2:41:75 
MCLEOD BraydenFernside2:41:75 
SILCOCK JoshFernside2:41:75 
WATTS KirstyFernside2:41:75 
DICKSON Oliver Kaiapoi North School2:42:14 
GREEN Seth Kaiapoi North School2:42:14 
HERRIOTT EstelleKaiapoi North School2:42:14 
RYAN Ayla Kaiapoi North School2:42:14 

04. Relay Yr 8 Mixed 4 x 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
DARRAGH Ruby Fernside2:29:44 
DAVIDSON EdFernside2:29:44 
GLINTMEYER CohanFernside2:29:44 
WHEELER RosaFernside2:29:44 
DOUGAN TaliskerRangiora New Life2:29:45 
HUTTON JacobRangiora New Life2:29:45 
THOMPSON Emily Rangiora New Life2:29:45 
THOMPSON LucyRangiora New Life2:29:45 
AITCHISON IsabellaClarkville2:32:53 
BLAIR EthanClarkville2:32:53 
MARTIN ThomasClarkville2:32:53 
WILLIS SopheeClarkville2:32:53 

05. Freestyle Yr 5 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
EGERTON BevanLoburn41:70 
WHEELER RylindFernside42:69 
ABBOTT Riley Hurunui College43:83 
EARL BlakeHurunui College  
LYNSKEY ZacLeithfield  
FLEMING CooperOhoka  
CAMERON JamesSwannanoa  

06. Freestyle Yr 5 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must be faster than 50 seconds to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BELL MillieWoodend36:49 
EALAM-SMITH Bella GraceRangiora Borough40:43 
HACKETT PortiaLeithfield42:93 
MITCHELL HayleyAmberley  
CATE LizzyAmberley  
GIBSON ColbieAshgrove  
THOMPSON SophieHurunui College  
HERRIOTT BridieKaiapoi North School  

07. Freestyle Yr 6 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
GREEN Seth Kaiapoi North School38:00 
COBURN LouieWest Eyreton39:09 
JENKINS FletcherAshgrove40:34 
REEVES ReganAmberley  
HUSBAND ElliotFernside  
HOLMES JakeLeithfield  
ROUTHAN ZaneView Hill  

08. Freestyle Yr 6 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 48 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MONTGOMERY MiaOhoka37:55 
PETERSON Charlotte St Joseph's40:00 
COOPER BrookeWest Eyreton40:82 
BECKDAHL RubyAmberley  
EDER MAISYAshley  
REGAN KayHurunui College  
WALTON AlexandraLeithfield  

09. Freestyle Yr 7 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HEFFERNAN Thomas FrazerSt Joseph's36:50 
TAU RakiateaPegasus Bay36:92 
ARCHER SamClarkville37:46 
HERBER LukaBroomfield  
HASSALL GeordieHurunui College  
SAVRY YohannOxford Area  
MCCONNON TobySefton  

10. Freestyle Yr 7 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HERRIOTT EstelleKaiapoi North School37:79 
WOOLLETT OliviaSwannanoa37:88 
WATTS KirstyFernside38:84 
CATE AmeliaAmberley  
CROFT Lucia Cust  
PENNELL GraceOmihi  

11. Freestyle Yr 8 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
RUAWHARE CalebPegasus Bay31:73 
FERN Dylan Kaiapoi North School33:53 
HASSALL GeordieHurunui College35:85 
PRAIN Archie Cust  
JOSH GunnHurunui College  
THORNTON KiernanRangiora Borough  

12. Freestyle Yr 8 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CHEESEMAN LilliAshgrove33:39 
TAKAO SakiKaiapoi North School33:66 
BROWN IvyLeithfield38:41 
PAINTER HayleyAmberley  
AITCHISON IsabellaClarkville  
FRAME OliviaHurunui College  
SAVRY EloiseOxford Area  

13. Backstroke Yr 5 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
ABBOTT Riley Hurunui College50:38 
SUMMERFIELD MichaelAshgrove52:82 
GLINTMEYER MalinFernside53:25 
THOMAS LucasKaiapoi Borough School  
THOMAS LucasKaiapoi Borough School  
HAIGH CaseyOhoka  
PENNELL JeremyOmihi  
MCGUCKIN WillWaipara  

14. Backstroke Yr 5 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BELL MillieWoodend41:63 
HACKETT PortiaLeithfield49:57 
MITCHELL HayleyAmberley51:76 
HARVEY BriarFernside  
CAMPBELL Georgina Fernside  
THOMPSON SophieHurunui College  
HERRIOTT BridieKaiapoi North School  

15. Backstroke Open 25m (Swimmers with a disability)
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
LAPPIN ZackFernside  
MACKENZIE AndrewOhoka  
MCKINLAY-CLARK ZoeSwannanoa  

16. Backstroke Yr 6 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
GREEN Seth Kaiapoi North School46:61 
COBURN LouieWest Eyreton47:39 
DARRAGH AengusFernside50:68 
BROOKFIELD EliAmberley  
HUSBAND ElliotFernside  
HOLMES JakeLeithfield  

17. Backstroke Yr 6 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MONTGOMERY MiaOhoka40:80 
BECKDAHL RubyAmberley45:97 
PETERSON Charlotte St Joseph's46:51 
LAWLER Hannah Cust  
WALTON AlexandraLeithfield  
GINNEVER MollyOhoka  
SHERIDAN Jamie ValerieSt Joseph's  

18. Backstroke Yr 7 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
SUMMERFIELD ThomasAshgrove43:72 
HEFFERNAN Thomas FrazerSt Joseph's46:36 
BYRON Finn Clarkville47:65 
ARCHER SamClarkville  

19. Backstroke Yr 7 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HUSBAND MeaganFernside40:76 
HERRIOTT EstelleKaiapoi North School44:34 
LEESON EvieOhoka44:69 
CATE AmeliaAmberley  
REGAN KayHurunui College  
LYNSKEY SydneyLeithfield  
WILLIAMS DejaSt Joseph's  

20. Backstroke Yr 8 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
KNIGHT WilliamBroomfield  
GLINTMEYER CohanFernside  
HASSALL GeordieHurunui College  
JOSH GunnHurunui College  
RUAWHARE CalebPegasus Bay  
DOUGAN TaliskerRangiora New Life  
HAMMOND LoganSwannanoa  
MCGUCKIN WillWaipara  

21. Backstroke Yr 8 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
WAIN EmilyAmberley  
CHEESEMAN LilliAshgrove  
WHEELER RosaFernside  
BROWNLEE AmberKaiapoi North School  
BOWN EllaLeithfield  
WALKER ChristiWest Eyreton  

22. Breaststroke Yr 5 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 70 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
WHEELER RylindFernside  
FETTES KaedinKaiapoi North School  
FLEMING CooperOhoka  

23. Freestyle Open 25m (Swimmers with a disability) North Canterbury Champs
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
MACKENZIE AndrewOhoka26:59 
LAPPIN ZackFernside48:09 
MCKINLAY-CLARK ZoeSwannanoa  

24. Breaststroke Yr 5 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 70 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MITCHELL HayleyAmberley  
GIBSON ColbieAshgrove  
LANGE BellaKaiapoi North School  
PENNELL JeremyOmihi  
EALAM-SMITH Bella GraceRangiora Borough  
BARNES MaceyWest Eyreton  

25. Breaststroke Yr 6 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BROOKFIELD EliAmberley  
MORGAN Rowan Loburn  
BINT WilliamLoburn  
MCCONCHIE WilliamOhoka  
CADIGAN Jake St Patricks  

26. Breaststroke Yr 6 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
VA'AELUA SofiaAmberley  
MCLACHLAN Billie Cust  
WALTON AlexandraLeithfield  
JACKSON ShaeLoburn  
COOPER BrookeWest Eyreton  

27. Breaststroke Yr 7 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 62 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
EVELEIGH JordanAmberley  
BYRON Finn Clarkville  
BINT HarrisonLoburn  
COURNANE HarrySt Joseph's  
COOPER ShaunWest Eyreton  

28. Breaststroke Yr 7 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 62 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DONDERO Bella Clarkville  
STEPHENSON emma Cust  
HUSBAND MeaganFernside  
MCCONCHIE Lexie Ohoka  

29. Breaststroke Yr 8 Boys 50m North Canterbury Champs
All ages
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BLAIR EthanClarkville  
WARREN Liam Ohoka  
THORNTON KiernanRangiora Borough  
DOUGAN TaliskerRangiora New Life  

30. Breaststroke Yr 8 Girls 50m North Canterbury Champs
All ages
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
AITCHISON IsabellaClarkville  
THOMPSON Libby Cust  
WHEELER RosaFernside  
TAKAO SakiKaiapoi North School  

31. Butterfly Open Boys 50m North Canterbury Champs
13 and below
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
FERN Dylan Kaiapoi North School  
RUAWHARE CalebPegasus Bay  
DOUGAN TaliskerRangiora New Life  
SCHULZ ElijahRangiora New Life  

32. Butterfly Open Girls 50m North Canterbury Champs
13 and below
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CHEESEMAN LilliAshgrove  
TAKAO SakiKaiapoi North School  
BELL MillieWoodend