2018 Pegasus Zone Swimming Championship

< Return to event  |  View only participants with a placing...

Event Date: 6 Mar 2018 (Last date for entries: 1 Mar 2018)
Postponement date:
Staff helper last date: 1 Mar 2018
Date for Ages: As of 1 Jan 2018
Location: Dudley Park Pool (25 m pool configuration)
Information: The Pegasus Zone Swimming Sports will be held at the Dudley Park Pool on Tuesday 6th March 2018 from 12.30pm - 3.00 p.m.

Warm up begins at 12.40 so swimmers should be changed and at poolside at that time. Swim meet begins at 1p.m. sharp.

Swimmers final placings will be based on their heat times. There will be no finals races.

Entry Restrictions

Swimmers must be in Year 5 or above.

Each school may only enter 1 relay team in each event.

Each school may enter a maximum of 2 swimmers in any race as long as each of the entered swimmers meets the "must be faster than" qualifying time in that event. Times are in brackets in the event title.

Swimmers may be entered in 2 events plus 1 relay and the open Butterfly. If the swimmer is not entered in a relay or the open Butterfly then they may only enter 2 events.

All relays are mixed and 50m for each swimmer. Relay teams must have 4 members consisting of 2 boys and 2 girls. The team may swim their relay in any order. Schools with a combined roll of 170 or less may combine to form a team.
Swimmers must swim in their own age group except in relay races, where a younger swimmer may enter in an older age group, if necessary. Swimmers can only swim for one relay team.
Entry is conditional on helpers being provided.

Converting 25 yd / 50 yd pool times to 25m / 50m pool times go to www.swimmingworldmagazine.com/results/conversions.asp and fill in the appropriate information in the drop-down boxes.
Staff: Organiser: Tanaya Blakely
Primary School Sports Co-ordinator
North Canterbury Sport & Recreation Trust

Schools: Clarkville, Kaiapoi Borough School, Kaiapoi North School, Ohoka, Ouruhia, Pegasus Bay, St Patricks, Swannanoa, Tuahiwi, West Eyreton, Woodend
Events: 32 (see below)
Event Participants
01. Relay Year 5 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone
9 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
CAMERON JamesSwannanoa3.14 
CLARKE Thomas Swannanoa3.14 
ROBOTHAM LilySwannanoa3.14 
SNACKERS NatalieSwannanoa3.14 
FLEMING CooperOhoka3.23 
GODWIN Rebecca Ohoka3.23 
HAIGH CaseyOhoka3.23 
MCKEEVER SophieOhoka3.23 
FETTES KaedinKaiapoi North School3.36 
HERRIOTT BridieKaiapoi North School3.36 
LANGE BellaKaiapoi North School3.36 
METZGER Josh Kaiapoi North School3.36 

02. Relay Yr 6 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone
10 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
HARRIS FynnOhoka01 2.38 
LEESON AineOhoka01 2.38 
MCCONCHIE WilliamOhoka01 2.38 
MONTGOMERY MiaOhoka01 2.38 
ARONA KaneSwannanoa02 3.06 
CHATTERTON PhoebeSwannanoa02 3.06 
JAGGER AllieSwannanoa02 3.06 
REIDE MarkSwannanoa02 3.06 
BLAIR Oliver Clarkville03 3.12 
MARTIN DanielClarkville03 3.12 
SHAW AnikaClarkville03 3.12 
TROWBRIDGE Pippa Clarkville03 3.12 
BELL MillieWoodendDNF  
DE BONO AlexiaWoodendDNF  
HARRIS JoelWoodendDNF  
MCDONALD Lukas WoodendDNF  

03. Relay Yr 7 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone
11 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
DICKSON Oliver Kaiapoi North School2.40 
GREEN Seth Kaiapoi North School2.40 
HERRIOTT EstelleKaiapoi North School2.40 
RYAN Ayla Kaiapoi North School2.40 
ARCHER SamClarkville2.41 
BYRON Finn Clarkville2.41 
DONDERO Bella Clarkville2.41 
POWELL RaffertyClarkville2.41 
ENSOR TillyPegasus Bay2.49 
LOFFHAGEN NoahPegasus Bay2.49 
TAU RakiateaPegasus Bay2.49 
TAU AnaPegasus Bay2.49 
BONE BradleySwannanoa3.01 
BRADY MatthewSwannanoa3.01 
LYNN RoseSwannanoa3.01 
WOOLLETT OliviaSwannanoa3.01 
BANGMA JackWoodend3.05 
LEECH LachlanWoodend3.05 
LITTLE DaisyWoodend3.05 
SPARK LilyWoodend3.05 
HAIGH CharlieOhoka3.08 
HALDANE Arthur Ohoka3.08 
LEESON EvieOhoka3.08 
MCCONCHIE Lexie Ohoka3.08 

04. Relay Yr 8 Mixed 4 x 50m Pegasus Zone
12 and above
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
AITCHISON IsabellaClarkville2.32 
BLAIR EthanClarkville2.32 
MARTIN ThomasClarkville2.32 
WILLIS SopheeClarkville2.32 
DUNBAR MaxKaiapoi North School2.34 
FERN Dylan Kaiapoi North School2.34 
PITAMA AiyanaKaiapoi North School2.34 
TAKAO SakiKaiapoi North School2.34 
HAIGH Ellese Ohoka2.45 
HAWKER RyanOhoka2.45 
JOHNSTONE GeorgiaOhoka2.45 
WARREN Liam Ohoka2.45 
ATKINSON AylaWoodend2.54 
MEYERS JessicaWoodend2.54 
REID SimonWoodend2.54 
STEVENS KyleWoodend2.54 
HAMMOND LoganSwannanoaNS  
JAGGER HannahSwannanoaNS  
JONES MackenzieSwannanoaNS  
SALTON CameronSwannanoaNS  

05. Freestyle Yr 5 Boys 50m Pegasus Zone (Must be faster than 50 secs)
9 and below
Boys
Must be faster than 50 seconds to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CAMERON JamesSwannanoa45.92 
FLEMING CooperOhoka46.21 
CLARKE Thomas Swannanoa49.81 
THOMAS LucasKaiapoi Borough School52.05 
TAYLOR WillClarkville55.55 
DALTON FinneganWoodendNS  

06. Freestyle Yr 5 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 50 secs.)
9 and below
Girls
Must be faster than 50 seconds to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BELL MillieWoodend36.08 
HERRIOTT BridieKaiapoi North School44.64 
BARNES MaceyWest Eyreton47.70 
ROBOTHAM LilySwannanoa48.23 
BROWN Lexi Clarkville52.58 
DE BONO AlexiaWoodend56.09 
MONTEBA MikaylaClarkville58.09 
RIGHTON ShilohKaiapoi Borough SchoolNS  

07. Freestyle Yr 6 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 48 secs.)
10
Boys
Must swim faster than 48 secs to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
GREEN Seth Kaiapoi North School37.90 
HARKNESS CodyKaiapoi North School10 52.60 
COBURN LouieWest Eyreton39.65 
MCCONCHIE WilliamOhoka41.01 
CADIGAN Jake St Patricks41.30 
HARRIS FynnOhoka41.53 
POTTER TaylorKaiapoi Borough School45.25 
BLAIR Oliver Clarkville46.52 
MARTIN DanielClarkville50.72 
ARONA KaneSwannanoa51.71 
HARRIS JoelWoodendNS  
MCDONALD Lukas WoodendNS  

08. Freestyle yr 6 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 48 secs)
10
Girls
Must swim faster than 48 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MONTGOMERY MiaOhoka36.12 
COOPER BrookeWest Eyreton41.15 
TAU AnaPegasus Bay41.20 
MCDONALD BrooklynOuruhia41.55 
CHATTERTON PhoebeSwannanoa42.55 
LEESON AineOhoka42.97 
SHAW AnikaClarkville43.33 
JAGGER AllieSwannanoa45.28 
TROWBRIDGE Pippa Clarkville51.06 
HODSON-SEEL AshleighKaiapoi Borough SchoolNS  

09. Freestyle Yr 7 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 45 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
ARCHER SamClarkville39.64 
TAU RakiateaPegasus Bay39.95 
COOPER ShaunWest Eyreton41.37 
BONE BradleySwannanoa42.00 
DUNBAR MaxKaiapoi North School43.53 
LOFFHAGEN NoahPegasus Bay43.91 
LEECH LachlanWoodend46.05 
BANGMA JackWoodend47.97 

10. Freestyle Yr 7 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 45 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HERRIOTT EstelleKaiapoi North School37.34 
DONDERO Bella Clarkville10 43.99 
LEESON EvieOhoka11 44.94 
SPARK LilyWoodend12 45.88 
WOOLLETT OliviaSwannanoa39.16 
RYAN Ayla Kaiapoi North School39.37 
ENSOR TillyPegasus Bay39.40 
MCCONCHIE Lexie Ohoka41.39 
LITTLE DaisyWoodend43.16 
POWELL RaffertyClarkville43.65 
LYNN RoseSwannanoa43.88 
BRADSHAW RionWest Eyreton43.98 

11. Freestyle Yr 8 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 42 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
RUAWHARE CalebPegasus Bay31.82 
BRETHERTON WilliamWest Eyreton10 41.53 
KERR Te HiiraTuahiwi11 46.66 
FERN Dylan Kaiapoi North School33.25 
REID SimonWoodend34.83 
SALTON CameronSwannanoa36.98 
WARREN Liam Ohoka37.87 
MARTIN ThomasClarkville38.00 
BLAIR EthanClarkville38.24 
HAWKER RyanOhoka40.00 
GROENEWEG ATTKINS ThomWoodend41.47 

12. Freestyle Yr 8 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 42 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
TAKAO SakiKaiapoi North School33.75 
AITCHISON IsabellaClarkville38.80 
WILLIS SopheeClarkville39.06 
CELLIERS CaylinWest Eyreton40.25 
HAIGH Ellese Ohoka41.78 
MEYERS JessicaWoodend44.36 

13. Freestyle Open 25m (Swimmers with a disability)
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCKINLAY-CLARK ZoeSwannanoa24.50  
MACKENZIE AndrewOhoka25.00  
BALL AshtonWoodend27.50  

14. Backstroke Yr 5 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.)
9 and below
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
THOMAS LucasKaiapoi Borough School55.98 
HAIGH CaseyOhoka57.21 
TAYLOR WillClarkville57.98 
MEYER JackWest Eyreton59.95 
CHATTERTON FinnSwannanoa1.02.28 
CLARKE Thomas Swannanoa1.07.30 

15. Backstroke Yr 5 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.)
9 and below
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BELL MillieWoodend44.27 
HERRIOTT BridieKaiapoi North School52.83 
SNACKERS NatalieSwannanoa56.65 
HAWKER GemmaOhoka57.66 
ROBOTHAM LilySwannanoa57.88 
CHAMBERLAIN KaiyaClarkville59.15 
DE BONO AlexiaWoodend1.02.26 
MONTEBA MikaylaClarkville1.08.50 

16. Backstroke Yr 6 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 58 secs.)
10
Boys
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
GREEN Seth Kaiapoi North School48.00 
COBURN LouieWest Eyreton49.53 
POTTER TaylorKaiapoi Borough School53.94 
TAKAO NaokiKaiapoi North School54.95 
HURRING Joseph Kaiapoi Borough School56.56 
MARTIN DanielClarkville59.16 
TOSHACH MikaWest Eyreton1.01.33 

17. Backstroke Yr 6 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 58 secs.)
10
Girls
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MONTGOMERY MiaOhoka42.22 
GINNEVER MollyOhoka47.03 
TAU AnaPegasus Bay49.81 
JAGGER AllieSwannanoa54.60 
BENNETT DaynaKaiapoi North School55.03 
SHAW AnikaClarkville55.42 
MCLAUGHLIN AmeliaClarkville55.78 
JOHNSON DilynKaiapoi Borough SchoolNS  

18. Backstroke Yr 7 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 56 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BYRON Finn Clarkville47.41 
LOFFHAGEN NoahPegasus Bay10 58.24 
BRADY MatthewSwannanoa11 1.01.88 
ARCHER SamClarkville47.45 
TAU RakiateaPegasus Bay49.32 
DUNBAR MaxKaiapoi North School51.15 
DICKSON Oliver Kaiapoi North School51.41 
COWAN DanielWest Eyreton52.90 
BONE BradleySwannanoa53.00 
LEECH LachlanWoodend53.07 
BANGMA JackWoodend56.40 

19. Backstroke Yr 7 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 56 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HERRIOTT EstelleKaiapoi North School44.50 
WARNOCK NikitaKaiapoi Borough School10 52.65 
LYNN RoseSwannanoa11 52.67 
NEWTON Aliyah Kaiapoi North School12 52.81 
POWELL Ophelia Clarkville13 53.84 
LEESON EvieOhoka45.67 
TUILAEPA Harmony Kaiapoi Borough School48.18 
ENSOR TillyPegasus Bay49.75 
HALES ParisWoodend49.85 
POWELL RaffertyClarkville50.00 
LITTLE DaisyWoodend50.68 
PRATTLEY AbbySwannanoa51.35 
LAMONT JadeSt Patricks51.50 

20. Backstroke Yr 8 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 52 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
RUAWHARE CalebPegasus Bay35.08 
HAMMOND LoganSwannanoa45.79 
HAWKER RyanOhoka47.10 
HARRIS TomOhoka47.25 
STEVENS KyleWoodend48.71 
FERN Dylan Kaiapoi North School49.49 
BRETHERTON WilliamWest Eyreton54.49 
KELLY OliverWest Eyreton55.66 
KERR Te HiiraTuahiwi55.56 

21. Backstroke Yr 8 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 52 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BROWNLEE AmberKaiapoi North School47.67 
WALKER ChristiWest Eyreton47.84 
JONES MackenzieSwannanoa50.01 
JAGGER HannahSwannanoa50.08 
MEYERS JessicaWoodend57.52 
REGOS Yasmine Clarkville51.97 
PERRINS DaisyPegasus Bay53.51 

22. Backstroke Open 25m (Swimmers with a disability)
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCKINLAY-CLARK ZoeSwannanoa28.36  
MACKENZIE AndrewOhoka29.54  

23. Breaststroke Yr 5 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 70 secs.)
9 and below
Boys
Must swim faster than 70 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
FLEMING CooperOhoka1.13.35 
FETTES KaedinKaiapoi North School1.16.24 
METZGER Josh Kaiapoi North School1.22.33 

24. Breaststroke Yr 5 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 70 secs.)
9 and below
Girls
Must swim faster than 70 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BARNES MaceyWest Eyreton1.03.55 
LANGE BellaKaiapoi North School1.07.18 
HAIGH GretaSwannanoa1.07.25 

25. Breaststroke Yr 6 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 65 secs.)
10
Boys
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCCONCHIE WilliamOhoka46.52 
CADIGAN Jake St Patricks56.32 
REIDE MarkSwannanoa56.54 
TAKAO NaokiKaiapoi North School56.74 
HURRING Joseph Kaiapoi Borough School1.05.95 
HARRIS FynnOhoka1.06.71 
BLAIR Oliver Clarkville1.06.95 
HARRIS JoelWoodendNS  

26. Breaststroke Yr 6 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 65 secs.)
10
Girls
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCDONALD BrooklynOuruhia53.76 
COOPER BrookeWest Eyreton56.46 
SIMON RubyOhoka57.07 
BENNETT DaynaKaiapoi North School58.75 
MOREL JessicaClarkville1.01.80 
REGOS CharleyClarkville1.03.47 

27. Breaststroke Yr 7 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 62 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 62 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
COOPER ShaunWest Eyreton51.54 
BYRON Finn Clarkville55.86 
ORMISTON Blake Kaiapoi North School59.24 
FETTES KruzKaiapoi North School1.00.45 
BRADY MatthewSwannanoa1.07.40 

28. Breaststroke Yr 7 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 62 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 62 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DONDERO Bella Clarkville54.37 
MCCONCHIE Lexie Ohoka54.59 
POWELL Ophelia Clarkville55.40 
DAVEY Holly West Eyreton56.50 
SPARK LilyWoodend58.39 
RYAN Ayla Kaiapoi North School59.40 
PRATTLEY AbbySwannanoa59.49 
LAMONT JadeSt Patricks1.00.95 
HALES ParisWoodend1.07.88 

29. Breaststroke Yr 8 Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
WARREN Liam Ohoka53.61 
BLAIR EthanClarkville53.70 
STEVENS KyleWoodend54.76 
MARTIN ThomasClarkville55.10 
LUCAS PeterOhoka56.81 
SALTON CameronSwannanoaNS  

30. Breaststroke Yr 8 Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
TAKAO SakiKaiapoi North School48.84 
ATKINSON AylaWoodend10 1.19.50 
AITCHISON IsabellaClarkville51.95 
EVANS RubyKaiapoi Borough School52.00 
JOHNSTONE GeorgiaOhoka52.60 
MAGUIRE ZoeOuruhia54.20 
HAIGH Ellese Ohoka6= 56.44 
REGOS Yasmine Clarkville6= 56.44 
PITAMA AiyanaKaiapoi North School57.66 
CELLIERS CaylinWest Eyreton58.55 

31. Butterfly Open Boys 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs.)
13 and below
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
RUAWHARE CalebPegasus Bay37.60 
FERN Dylan Kaiapoi North School41.79 
BLAIR EthanClarkville50.17 
MCCONCHIE WilliamOhoka53.26 
CADIGAN Jake St Patricks56.93 
ARCHER SamClarkville57.40 

32. Butterfly Open Girls 50m Pegasus Zone. (Must be faster than 60 secs).
13 and below
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
TAKAO SakiKaiapoi North School39.76 
BELL MillieWoodend40.48 
POWELL RaffertyClarkville51.30 
DONDERO Bella Clarkville54.62 
LITTLE DaisyWoodendNS