2018 Rakahuri Swimming Championships

< Return to event  |  View only participants with a placing...

Event Date: 8 Mar 2018 (Last date for entries: 1 Mar 2018)
Postponement date:
Staff helper last date: 1 Mar 2018
Date for Ages: As of 1 Jan 2018
Location: Dudley Park Pool (25m pool configuration)
Information: The Rakahuri Zone Swimming Championships will be held at the Dudley Park Pool on Thursday 8th March 2018 from 12.30 - 3.00 p.m.
Warm up begins at 12.40 so swimmers should be changed and at poolside at that time. Swim meet begins at 1p.m. sharp.

Swimmers final placings will be based on their heat times. There will be no finals races.

Entry Restrictions
Age: Children must be in Year 5 at school to participate.

Each school may only enter 1 relay team in each event.

Each school may enter a maximum of 2 swimmers in any race as long as each of the entered swimmers meets the "must be faster than" qualifying time in that event. Times are in brackets in the event title.

Swimmers may be entered in 2 events plus 1 relay and the open Butterfly. If the swimmer is not entered in a relay or the open Butterfly then they may only enter 2 events.

All relays are mixed and 50m for each swimmer.

Relay teams must have 4 members consisting of 2 boys and 2 girls. The team may swim their relay in any order. Schools with a combined roll of 170 or less may combine to form a team.
Swimmers must swim in their own age group except in relay races, where a younger swimmer may enter in an older age group, if necessary. Swimmers can only swim for one relay team.

Entry is conditional on helpers being provided.

Converting 25 yd / 50 yd pool times to 25m / 50m pool times go to www.swimmingworldmagazine.com/results/conversions.asp and fill in the appropriate information in the drop-down boxes.
Staff: Organiser: Tanaya Blakely
Primary Schools Sport Co-ordinator
North Canterbury Sport and Recreation Trust
Schools: Allenvale, Ashgrove, Ashley, Cust, Fernside, Loburn, North Loburn, Oxford Area, Rangiora Borough, Rangiora New Life, South Island Home Educators, Southbrook, St Joseph's, View Hill
Events: 32 (see below)
Event Participants
01. Relay Yr 5 Mixed 4 x 50m Rakahuri Zone
9 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
CAMPBELL Georgina Fernside3.23 
GLINTMEYER MalinFernside3.23 
MARSHALL AlyshaFernside3.23 
WHEELER RylindFernside3.23 
GALWAY Jero Oxford Area3.24 
GRAHAM AlexisOxford Area3.24 
JOYNER George Oxford Area3.24 
SAVRY EmericOxford Area3.24 
GIBSON ColbieAshgrove3.41 
HAMILTON MilaAshgrove3.41 
HOSKINS GeorgeAshgrove3.41 
SUMMERFIELD MichaelAshgrove3.41 

02. Relay Yr 6 Mixed 4 x 50m Rakahuri Zone
10 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
GATERY JamesCust2.56 
GOODARD SAm Cust2.56 
LAWLER Hannah Cust2.56 
MCDONALD Harper Cust2.56 
FERGUSON MarkAshgrove2.58 
JENKINS FletcherAshgrove2.58 
LEATHAM KyraAshgrove2.58 
STEVENSON PerriAshgrove2.58 
CAMPBELL NikauSouthbrook3.06 
HURST AnnabelSouthbrook3.06 
KING Ollie-CooperSouthbrook3.06 
SKINNER PippaSouthbrook3.06 
ACUTT KalanFernside3.07 
FERGUSON ArianaFernside3.07 
HUSBAND ElliotFernside3.07 
RAYNER EmeliaFernside3.07 
DAISLY MaxSt Joseph's DNF 
O'MAHONY Rebecca AnneSt Joseph's DNF 
PETERSON Charlotte St Joseph's DNF 
SHERIDAN Jamie ValerieSt Joseph's DNF 

03. Relay Yr 7 Mixed 4 x 50m Rakahuri Zone
11 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
HUSBAND MeaganFernside2.45 
MCLEOD BraydenFernside2.45 
SILCOCK JoshFernside2.45 
WATTS KirstyFernside2.45 
BINT WilliamLoburn2.47 
BINT HarrisonLoburn2.47 
DOLAN TaylahLoburn2.47 
JACKSON ShaeLoburn2.47 
COURNANE HarrySt Joseph's2.49 
HEFFERNAN Thomas FrazerSt Joseph's2.49 
LYNCH Aoife ElizabethSt Joseph's2.49 
WILLIAMS DejaSt Joseph's2.49 
BAGGOTT James Cust2.58 
CROFT Lucia Cust2.58 
EVERS Lilly Cust2.58 
WINSON Nate Cust2.58 
ETTEMA AnnikaAshgrove5= 3.05 
MORPHET PhilippaAshgrove5= 3.05 
MURPHY EvaNorth Loburn5= 3.05 
SIMPKINS CohenAshgrove5= 3.05 
SUMMERFIELD ThomasAshgrove5= 3.05 
WARD CharleyNorth Loburn5= 3.05 
WARD MARTIN SophieNorth Loburn5= 3.05 
WITT HarryNorth Loburn5= 3.05 

04. Relay Yr 8 Mixed 4 x 50m Rakahuri Zone
12 and above
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
DOUGAN TaliskerRangiora New Life2.29 
HUTTON JacobRangiora New Life2.29 
THOMPSON Emily Rangiora New Life2.29 
THOMPSON LucyRangiora New Life2.29 
DARRAGH Ruby Fernside2.30 
DAVIDSON EdFernside2.30 
GLINTMEYER CohanFernside2.30 
WHEELER RosaFernside2.30 
EIFFE Madeline Oxford Area2.37 
SAVRY YohannOxford Area2.37 
SAVRY EloiseOxford Area2.37 
STAGG MicahOxford Area2.37 
BENSON Tinesha Cust2.38 
JOHNSTON Matthew Cust2.38 
PRAIN Archie Cust2.38 
THOMPSON Libby Cust2.38 
BODY PhoenixRangiora Borough2.43 
EALAM-SMITH Bella GraceRangiora Borough2.43 
LEGROS CHARLES KhanRangiora Borough2.43 
THORNTON KiernanRangiora Borough2.43 
CHEESEMAN LilliAshgrove6= 2.44 
LEATHAM MonicaAshgrove6= 2.44 
LOFFHAGEN EmmaSouthbrook6= 2.44 
LOFFHAGEN JoeSouthbrook6= 2.44 
MACKAY CallumSouthbrook6= 2.44 
MAWSON NathanAshgrove6= 2.44 
MCKAY NinaSouthbrook6= 2.44 
PLANNER MichaelAshgrove6= 2.44 

05. Freestyle Yr 5 Boys 50m Rakahuri Zone (Must be faster than 50 secs)
9 and below
Boys
Must be faster than 50 seconds to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
WHEELER RylindFernside42.42 
EGERTON BevanLoburn42.72 
SAVRY EmericOxford Area42.77 
SUMMERFIELD MichaelAshgrove45.92 
JOLLY FergusRangiora Borough50.85 
WEBB HenryNorth Loburn51.60 
BAINBRIDGE ZakSouthbrook57.27 

06. Freestyle Yr 5 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 50 secs.)
9 and below
Girls
Must be faster than 50 seconds to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
EALAM-SMITH Bella GraceRangiora Borough44.30 
GIBSON ColbieAshgrove45.59 
HUTTON BrookeRangiora New Life46.45 
HURST AnnabelSouthbrook46.67 
GALWAY Jero Oxford Area47.36 
OLLIVER JasmineSouthbrook49.09 
GRAHAM AlexisOxford Area55.30 

07. Freestyle Yr 6 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 48 secs.)
10
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
HUSBAND ElliotFernside39.20 
CAMPBELL NikauSouthbrook10 48.00 
KING Ollie-CooperSouthbrook11 52.28 
JENKINS FletcherAshgrove40.22 
GOODARD Sam Cust43.44 
ROUTHAN ZaneView Hill43.67 
ACUTT KalanFernside43.52 
SLEMINT RileyLoburn44.20 
GATERY JamesCust6= 44.20 
AIREY MaxLoburn44.70 
TAYLOR BlakeOxford Area45.08 
DAISLY MaxSt Joseph'sNS  

08. Freestyle Yr 6 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 48 secs)
10
Girls
Must swim faster than 48 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CAUGHLEY ElizaNorth Loburn40.06 
PETERSON Charlotte St Joseph's40.14 
EDER MAISYAshley41.44 
LAWLER Hannah Cust41.65 
STEVENSON PerriAshgrove42.55 
SKINNER PippaSouthbrook44.80 
FERGUSON ArianaFernside45.47 
MCDONALD Harper Cust45.97 
LEATHAM KyraAshgrove46.15 

09. Freestyle Yr 7 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 45 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HEFFERNAN Thomas FrazerSt Joseph's36.20 
WITT HarryNorth Loburn10 44.87 
BOYCE DanielSt Joseph's11 45.24 
SAVRY YohannOxford Area37.31 
SUMMERFIELD ThomasAshgrove38.58 
BINT HarrisonLoburn39.99 
MCLEOD BraydenFernside40.90 
MACKAY CallumSouthbrook42.50 
MONOPOLI Josh Loburn43.20 
MAHAKI JaydenRangiora Borough44.55 
LOFFHAGEN JoeSouthbrook44.72 

10. Freestyle Yr 7 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 45 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
WATTS KirstyFernside40.58 
CROFT Lucia Cust41.49 
DOLAN TaylahLoburn43.80 
BODY PhoenixRangiora Borough44.50 
MALCOLM NicolaFernside45.06 
ETTEMA AnnikaAshgrove47.04 
MURPHY EvaNorth Loburn47.15 
MORPHET PhilippaAshgrove47.29 
EVERS Lilly CustNS  

11. Freestyle Yr 8 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 42 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
PRAIN Archie Cust36.42 
THORNTON KiernanRangiora Borough37.02 
WALSH MaxFernside37.04 
SCHULZ ElijahRangiora New Life37.39 
DAVIDSON EdFernside38.72 
HUTTON JacobRangiora New Life40.30 
HARVEY LEVIAshley40.42 
LEGROS CHARLES KhanRangiora Borough41.92 

12. Freestyle Yr 8 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 42 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CHEESEMAN LilliAshgrove33.75 
THOMPSON Emily Rangiora New Life10= 39.40 
MCKAY NinaSouthbrook10= 39.40 
LOFFHAGEN EmmaSouthbrook12 40.22 
HENDREN JessicaLoburn13 40.99 
SAVRY EloiseOxford Area34.95 
COURNANE GeorgiaSt Joseph's36.73 
THOMPSON LucyRangiora New Life36.92 
EIFFE Madeline Oxford Area37.29 
DARRAGH Ruby Fernside38.31 
LEATHAM MonicaAshgrove38.34 
BIRDLING SharnayaFernside39.05 
BENSON Tinesha Cust39.29 
WHITTAKER Lauren CustNS  

13. Freestyle Open 25m (Swimmers with a Disability)
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
LAPPIN ZackFernside44.43 

14. Backstroke Yr 5 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 60 secs.)
9 and below
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
GLINTMEYER MalinFernside54.87 
SUMMERFIELD MichaelAshgrove58.00 
JOLLY FergusRangiora Borough1.00.84 

15. Backstroke Yr 5 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 60 secs.)
9 and below
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CAMPBELL Georgina Fernside56.70 
HARVEY BriarFernside59.79 
GRAHAM AlexisOxford Area1.02.00 
WILLIAMS MaddisonSt Joseph's DF 

16. Backstroke Yr 6 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 58 secs.)
10
Boys
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DARRAGH AengusFernside48.35 
HUSBAND ElliotFernside52.38 
TAYLOR BlakeOxford Area52.88 
JENKINS FletcherAshgrove56.88 
SLEMINT RileyLoburn1.00.43 
BINT WilliamLoburnNS  

17. Backstroke Yr 6 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 58 secs.)
10
Girls
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
SHERIDAN Jamie ValerieSt Joseph's46.90 
LAWLER Hannah Cust10 57.21 
PETERSON CharlotteSt Joseph's47.50 
EDER MAISYAshley47.58 
LEATHAM KyraAshgrove47.78 
CAUGHLEY ElizaNorth Loburn48.65 
JACKSON ShaeLoburn51.30 
STEVENSON PerriAshgrove51.82 
MERRIT Caitlyn Cust52.56 
FERGUSON ArianaFernside55.32 

18. Backstroke Yr 7 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 56 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
SUMMERFIELD ThomasAshgrove45.75 
HEFFERNAN Thomas FrazerSt Joseph's46.39 
COURNANE HarrySt Joseph's48.53 
SAVRY YohannOxford Area50.05 
MAHAKI JaydenRangiora Borough50.31 
HORTON FinlayRangiora Borough53.30 
MCLEOD BraydenFernside53.95 
MARSHALL-LEE GeorgeAshley54.26 
WARD CharleyNorth Loburn56.88 

19. Backstroke Yr 7 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 56 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HUSBAND MeaganFernside40.31 
WILLIAMS DejaSt Joseph's50.04 
WATTS KirstyFernside50.29 
LYNCH Aoife ElizabethSt Joseph's51.31 
DOLAN TaylahLoburn52.10 
BODY PhoenixRangiora Borough52.29 
ETTEMA AnnikaAshgrove53.44 
WARD MARTIN SophieNorth Loburn54.35 
MURPHY EvaNorth Loburn57.14 

20. Backstroke Yr 8 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 52 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DOUGAN TaliskerRangiora New Life40.00 
GLINTMEYER CohanFernside44.58 
TALLENTIRE BlakeAshley49.90 
WALSH MaxFernside50.69 
HENDREN JackLoburn52.60 
HARVEY LEVIAshley53.01 

21. Backstroke Yr 8 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 52 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CHEESEMAN LilliAshgrove39.31 
WHEELER RosaFernside39.82 
COURNANE GeorgiaSt Joseph's41.58 
THOMPSON Libby Cust42.20 
THOMPSON Emily Rangiora New Life44.29 
TIZZARD SofiaOxford Area46.70 
ILETT LucyNorth Loburn50.35 
BIRDLING SharnayaFernside52.00 
AIREY AnnieLoburn53.26 
WHITTAKER Lauren CustNS  

22. Backstroke Open 25m (Swimmers with a disability)
All ages
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
LAPPIN ZackFernside49.40 

23. Breaststroke Yr 5 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 70 secs.)
9 and below
Boys
Must swim faster than 70 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
WHEELER RylindFernside56.30 
SAVRY EmericOxford Area56.85 
EGERTON BevanLoburn1.00.30 
GLINTMEYER MalinFernside1.10.57 

24. Breaststroke Yr 5 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 70 secs.)
9 and below
Girls
Must swim faster than 70 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
EALAM-SMITH Bella GraceRangiora Borough56.58 
GIBSON ColbieAshgrove1.01.85 
HURST AnnabelSouthbrook3= 103.59 
STEPHENSON Lucy Cust3= 1.03.59 
GALWAY Jero Oxford Area1.06.19 
EGINTON-ABBOTT Elizabeth Cust1.07.24 
CAMPBELL Georgina Fernside1.07.40 

25. Breaststroke Yr 6 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 65 secs.)
10
Boys
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MORGAN Rowan Loburn56.39 
BINT WilliamLoburn57.13 
TAYLOR Oli Cust1.12 
GATERY JamesCustNS  

26. Breaststroke Yr 6 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 65 secs.)
10
Girls
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCLACHLAN Billie Cust52.39 
JACKSON ShaeLoburn54.47 
MCDONALD Harper Cust56.27 
O'MAHONY Rebecca AnneSt Joseph's1.02 
SKINNER PippaSouthbrook1.03 

27. Breaststroke Yr 7 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 62 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 62 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BINT HarrisonLoburn54.12 
COURNANE HarrySt Joseph's58.45 
MARSHALL-LEE GeorgeAshley59.61 
BAGGOTT James Cust59.65 
MACKAY CallumSouthbrook59.88 
LOFFHAGEN JoeSouthbrook102.26 
BOYCE DanielSt Joseph's1.02.27 
MONOPOLI Josh Loburn1.08 

28. Breaststroke Yr 7 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 62 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 62 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HUSBAND MeaganFernside47.59 
STEPHENSON emma Cust50.26 
HUSSEY RoseFernside53.80 
PLANNER AimeeAshgrove56.22 
MORPHET PhilippaAshgrove57.44 
CROALL Maisie Cust1.02 
SHERIDAN Holly PetaSt Joseph's1.04 

29. Breaststroke Yr 8 Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 60 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DOUGAN TaliskerRangiora New Life44.32 
THORNTON KiernanRangiora Borough50.40 
DAVIDSON EdFernside52.28 
GLINTMEYER CohanFernside52.40 
HUTTON JacobRangiora New Life54.90 
PRAIN Archie Cust59.05 
HENDREN JackLoburn59.81 
TALLENTIRE BlakeAshley55.90 

30. Breaststroke Yr 8 Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 60 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
SAVRY EloiseOxford Area45.78 
AIREY AnnieLoburn10 56.75 
MCKAY NinaSouthbrook11 57.85 
THOMPSON Libby Cust46.11 
WHEELER RosaFernside48.26 
BENSON Tinesha Cust48.71 
LOFFHAGEN EmmaSouthbrook49.38 
TIZZARD SofiaOxford Area51.44 
THOMPSON LucyRangiora New Life54.89 
TOBECK RachelLoburn55.43 
DARRAGH Ruby Fernside55.71 

31. Butterfly Open Boys 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 60 secs.)
13 and below
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DOUGAN TaliskerRangiora New Life44.64 
SCHULZ ElijahRangiora New Life47.02 
THORNTON KiernanRangiora Borough50.00 
SAVRY YohannOxford Area54.62 
SAVRY EmericOxford AreaNS  

32. Butterfly Open Girls 50m Rakahuri Zone. (Must be faster than 60 secs).
13 and below
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CHEESEMAN LilliAshgrove40.89 
SAVRY EloiseOxford Area41.48 
THOMPSON Libby Cust43.52 
HUSBAND MeaganFernside45.27 
BODY PhoenixRangiora Borough53.65 
EDER MAISYAshley59.50