2017 Kowai Swimming Championships

< Return to event  |  View only participants with a placing...

Event Date: 6 Mar 2017 (Last date for entries: 3 Mar 2017)
Postponement date:
Staff helper last date: 27 Feb 2017
Date for Ages: As of 1 Jan 2017
Location: Amberley Pool
Information: The Kowai Zone Swimming Championships will be held at the Ambeley Pool on Monday 6th March 2017 from 4.00 - 6.00p.m.
Warm up begins at 4pm so swimmers should be changed and at poolside at that time. Swim meet begins at 4.15p.m. sharp.

Swimmers final placings will be based on their heat times. There will be no finals races.

Entry Restrictions
Ages is as at 1st January 2017.
Swimmers must be 9 years or older to participate OR in year 5 at school. (ie swimmers must be in year 5 as a minimum age group.)
Each school may only enter 1 relay team in each event.
Each school may enter a maximum of 2 swimmers in any race as long as each of the entered swimmers meets the "must be faster than" qualifying time in that event. Times are in brackets in the event title.
Swimmers may be entered in 2 events plus 1 relay and the open Butterfly. If the swimmer is not entered in a relay or the open Butterfly then they may only enter 2 events.
All relays are mixed and 50m for each swimmer. Relay teams must have 4 members consisting of 2 boys and 2 girls. The team may swim their relay in any order. Schools with a combined roll of 170 or less may combine to form a team.
Swimmers must swim in their own age group except in relay races, where a younger swimmer may enter in an older age group, if necessary. Swimmers can only swim for one relay team.
Entry is conditional on helpers being provided.

Converting 25 yd / 50 yd pool times to 25m / 50m pool times go to www.swimmingworldmagazine.com/results/conversions.asp and fill in the appropriate information in the drop-down boxes.
Staff: Organiser: Janelle Crawley
Primary Schools Sport Co-ordinator
North Canterbury Sport and Recreation Trust
Schools: Amberley, Broomfield, Leithfield, Omihi, Sefton, Waipara
Events: 48 (see below)
Event Participants
01. Relay 9yr Mixed 4 x 50m Kowai Zone
9 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
DENCH BridieBroomfield2.53 
DONALDSON DenverBroomfield2.53 
HERBER LukaBroomfield2.53 
RUBY HodgkinsonBroomfield2.53 
BLICK CalebSefton3.11 
BLICK LiamSefton3.11 
HAYWOOD DakotaSefton3.11 
STRINGER IndySefton3.11 
BECKDAHL RubyAmberley3.12 
BROOKFIELD EliAmberley3.12 
GORMACK GraceAmberley3.12 
LAXON TekaiaAmberley3.12 

02. Relay 10yr Mixed 4 x 50m Kowai Zone
10 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
EGGLESTON DuncanAmberley2.44 
PARISH CaitlynAmberley2.44 
STEVENS KaiusAmberley2.44 
WAIN EmilyAmberley2.44 
JOSH ServiceBroomfield2.52 
KIRKWOOD AydenBroomfield2.52 
LINDSAY EmilyBroomfield2.52 
WHITE MystasiaBroomfield2.52 
DAWSON DannySefton
HALL Jaylea Sefton
MCCONNON TobySefton
MCMURTRIE JordanSefton

03. Relay 11yr Mixed 4 x 50m Kowai Zone
11 and below
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
DENCH MacKenzieBroomfield2.37 
HERBER EstherBroomfield2.37 
KNIGHT WilliamBroomfield2.37 
LINDSAY EmilyBroomfield2.37 
CHARLES BryiaAmberley2.43 
DOUGLAS IainAmberley2.43 
HANNIGAN LiamAmberley2.43 
PAINTER HayleyAmberley2.43 

04. Relay 12+yr Mixed 4 x 50m Kowai Zone
12 and above
Girls & Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
BRADLEY JordanAmberley2.26 
HURST EmilyAmberley2.26 
KOPKE DanielleAmberley2.26 
TOPP ReganAmberley2.26 
FORD ShaeBroomfield2.3 
HERBER EstherBroomfield2.3 
HOLDEN ReganBroomfield2.3 
MAHAN SamBroomfield2.3 
BORCOSKIE JoshuaSefton2.45 
CUNNINGHAM IslaSefton2.45 
GILL KelseySefton2.45 
WILSON TobySefton2.45 

05. Freestyle 8yr Boys 50m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCGUCKIN HamishWaipara.48.10 
PENNELL JeremyOmihi.48.40 
SAUNDERS JamesBroomfield.49.15 
BATTY CooperAmberley.52.53 
LAXON TekaiaAmberley.59.37 

06. Freestyle 8yr Girls 50m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
HACKETT PortiaLeithfield.44.32 
DENCH BridieBroomfield.45.10 
CATE LizzyAmberley.47.53 
SERVICE JesseBroomfield.50.44 
MITCHELL HayleyAmberley.50.88 

07. Freestyle 9yr Boys 50m Kowai Zone (Must be faster than 50 secs)
9 and below
Boys
Must be faster than 50 seconds to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HERBER LukaBroomfield.39.29 
DONALDSON DenverBroomfield.41.62 
BROOKFIELD EliAmberley.45.86 
HOLMES JakeLeithfield.46.72 
BLICK LiamSefton.50.45 
BLICK CalebSefton.50.79 
UPSTON LochieAmberley.57.28 

08. Freestyle 9yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 50 secs.)
9 and below
Girls
Must be faster than 50 seconds to qualify.
ParticipantSchoolPlaceInfo
PENNELL Alice Omihi.38.68 
BECKDAHL RubyAmberley.40.86 
GORMACK GraceAmberley.41.61 
WALTON AlexandraLeithfield.43.68 
VA'AELUA SofiaAmberley.43.73 
STRINGER IndySefton.44.31 
HAYWOOD DakotaSefton.45.78 
RUBY HodgkinsonBroomfieldDNS  
STEVENSON MillijaLeithfieldDNS  

09. Freestyle 10yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 48 secs.)
10
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
KIRKWOOD AydenBroomfield.40.50 
STEVENS KaiusAmberley.41.04 
JOSH ServiceBroomfield.42.05 
LAXON TimAmberley.44.31 
EGGLESTON DuncanAmberley.44.43 
STEEL GeorgeOmihi.48.81 
DAWSON DannySefton.49.59 
MCCONNON TobySeftonDNS  

10. Freestyle 10yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 48 secs)
10
Girls
Must swim faster than 48 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
FORSYTHE MillyLeithfield.39.19 
WAIN EmilyAmberley.41.46 
PARISH CaitlynAmberley.42.17 
LINDSAY EmilyBroomfield.42.90 
MCMURTRIE JordanSefton.45.41 
WHITE MystasiaBroomfield.47.15 
HALL Jaylea Sefton.47.16 
MCMANUS RosieAmberleyDNS  

11. Freestyle 11yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 45 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
KNIGHT WilliamBroomfield.38.81 
MCGUCKIN WillWaipara.40.74 
HANNIGAN LiamAmberley.40.78 
MCMANUS RyanAmberley.43.75 
DOUGLAS IainAmberley.45.18 
WILSON TobySefton.52.07 

12. Freestyle 11yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 45 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 45 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
LOWRY AllieOmihi.37.59 
HERBER EstherBroomfield.38.61 
CHARLES BryiaAmberley.40.66 
DROZDOWSKI NicoleSefton.40.94 
PAINTER HayleyAmberley.41.72 
BROWN IvyLeithfield.42.13 
KEARNS BridieLeithfield.42.59 
HEMMINGS AmeliaAmberley.44.28 
LYNSKEY JessicaSeftonDNS  

13. Freestyle 12+yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 42 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HOLDEN ReganBroomfield.30.68 
TOPP ReganAmberley.34.25 
HARVEY-HEYWARD CouperAmberley.36.48 
BRADLEY JordanAmberley.37.01 
BORCOSKIE JoshuaSefton.37.53 
FORD ShaeBroomfield.37.94 

14. Freestyle 12+yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 42 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 42 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CROFT Evie Omihi.35.50 
GILL KelseySefton.35.64 
KOPKE DanielleAmberley.37.29 
SIMPSON MaiaLeithfield.38.06 
TORRIE SamLeithfield.38.10 
HURST EmilyAmberley.38.25 
VA'AELUA HeleneAmberley.39.60 
WILTSHIRE ZoeOmihi.40.25 
CUNNINGHAM IslaSefton.43.07 

15. Freestyle Open 25m (Swimmers with a Disability)
All ages
Girls & Boys

16. Backstroke 8yr Boys 50m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
MCGUCKIN HamishWaipara.59.75 
BAIN KyeAmberley1.00.14 
BATTY CooperAmberley1.08.78 
DALLY TamaWaiparaDNS  

17. Backstroke 8yr Girls 50m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
MITCHELL HayleyAmberley.50.85 
DENCH BridieBroomfield.57.15 
HOOD BellaAmberley.57.45 
SERVICE JesseBroomfield.58.81 

18. Backstroke 9yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 60 secs.)
9 and below
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HOLMES JakeLeithfield.51.82 
DONALDSON DenverBroomfield.52.62 
KIRKWOOD JoelBroomfield.54.68 
BROOKFIELD EliAmberley.54.72 
UPSTON LochieAmberley1.10.36 
WHITE AlexAmberley1.12.62 

19. Backstroke 9yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 60 secs.)
9 and below
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
BECKDAHL RubyAmberley.46.83 
PENNELL Alice Omihi.48.12 
GORMACK GraceAmberley.48.25 
CATE AmeliaAmberley.48.51 
LYNSKEY SydneyLeithfield.56.34 
WALTON AlexandraLeithfield1.00.36 
RUBY HodgkinsonBroomfieldDNS  

20. Backstroke 10yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 58 secs.)
10
Boys
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
LAXON TimAmberley.46.98 
STEVENS KaiusAmberley.51.09 
JOSH ServiceBroomfield.52.20 
TWOSE NathanLeithfield.52.45 
KIRKWOOD AydenBroomfield.54.13 
EGGLESTON DuncanAmberley.59.60 

21. Backstroke 10yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 58 secs.)
10
Girls
Must swim faster than 58 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
WAIN EmilyAmberley.47.32 
PARISH CaitlynAmberley.48.75 
SIXTUS EmilyAmberley.49.00 
WHITE MystasiaBroomfield.55.25 
SIDEY RosaWaipara.58.23 

22. Backstroke 11yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 56 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
KNIGHT WilliamBroomfield.46.50 
MCGUCKIN WillWaipara.48.04 
MCMANUS RyanAmberley.54.22 
JEREBINE QuinnAmberley1.03.73 
BROOKFIELD HarveyAmberley1.05.06 

23. Backstroke 11yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 56 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 56 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DENCH MacKenzieBroomfield.43.65 
GRANT UrsulaWaipara.45.09 
BOWN EllaLeithfield.49.53 
DROZDOWSKI NicoleSefton.49.81 
KEARNS BridieLeithfield.50.13 
PAINTER HayleyAmberley.51.13 
JOHNSTONE JanayhaAmberley.57.78 

24. Backstroke 12+yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 52 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HOLDEN ReganBroomfield.40.22 
GAMBLE TylerAmberley.42.81 
MITCHELL OliverAmberley.47.12 
HARVEY-HEYWARD CouperAmberley.48.78 
BRADLEY JordanAmberley.49.18 
MAHAN SamBroomfield.52.92 
BORCOSKIE JoshuaSefton.53.19 

25. Backstroke 12+yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 52 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 52 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CROFT Evie Omihi.41.34 
KOPKE DanielleAmberley.44.13 
SIMPSON MaiaLeithfield.44.91 
HURST EmilyAmberley.46.82 
TORRIE SamLeithfield.48.88 
VARNAM EbonyWaipara.50.60 
URQUHART Isabella SeftonDNS  

26. Backstroke Open 25m (Swimmers with a disability)
All ages
Girls & Boys

27. Breaststroke 8yr Boys 50m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
PENNELL JeremyOmihi1.09.65 
LAXON TekaiaAmberley1.17.37 
CROFT Monty OmihiDNS  

28. Breaststroke 8yr Girls 50m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
DENCH BridieBroomfield1.02.09 
HACKETT PortiaLeithfield1.02.12 
SERVICE JesseBroomfield1.10.59 
MITCHELL HayleyAmberley1.16.44 
CATE LizzyAmberley1.17.05 

29. Breaststroke 9yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 70 secs.)
9 and below
Boys
Must swim faster than 70 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DONALDSON DenverBroomfield.58.19 
BROOKFIELD EliAmberley.59.72 
KNIGHT AustinBroomfield1.00.72 
WHITE AlexAmberley1.22.35 

30. Breaststroke 9yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 70 secs.)
9 and below
Girls
Must swim faster than 70 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
PENNELL Alice Omihi.52.75 
VA'AELUA SofiaAmberley.53.13 
BECKDAHL RubyAmberley.56.79 
MCDONALD AnyaAmberley.58.53 
LYNSKEY SydneyLeithfield1.01.25 
STRINGER IndySefton1.05.44 
RUBY HodgkinsonBroomfieldDNS  
STEVENSON MillijaLeithfieldDNS  

31. Breaststroke 10yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 65 secs.)
10
Boys
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
KIRKWOOD AydenBroomfield.49.94 
STEEL GeorgeOmihi.56.13 
LAXON TimAmberley.59.53 
EVELEIGH JordanAmberley1.00.41 
TWOSE NathanLeithfield1.03.19 
LOTZ AlfieAmberleyDNS  

32. Breaststroke 10yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 65 secs.)
10
Girls
Must swim faster than 65 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
LINDSAY EmilyBroomfield.51.07 
PARISH CaitlynAmberley.51.56 
NEWMAN LauraAmberley.51.91 
FORSYTHE MillyLeithfield.52.78 
MCMURTRIE JordanSefton.57.70 
BOOKER ScarlettSefton1.00.03 
WAIN EmilyAmberley1.04.69 
WHITE MystasiaBroomfield1.09.94 

33. Breaststroke 11yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 62 secs.)
11
Boys
Must swim faster than 62 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
KNIGHT WilliamBroomfield.49.06 
MCGUCKIN WillWaipara.50.10 
DOUGLAS IainAmberley1.03.48 
WILSON TobySefton1.04.37 
MOORE TobyAmberley1.05.08 
HANNIGAN LiamAmberley1.09.48 

34. Breaststroke 11yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 62 secs.)
11
Girls
Must swim faster than 62 secs to qualify in this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
DENCH MacKenzieBroomfield.48.43 
LOWRY AllieOmihi.50.22 
HEMMINGS AmeliaAmberley.55.54 
BOWN EllaLeithfield.59.43 
PAINTER HayleyAmberley1.00.37 
CHARLES BryiaAmberley1.03.29 
BROWN IvyLeithfieldDQ  

35. Breaststroke 12+yr Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 60 secs.)
12 and above
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
HOLDEN ReganBroomfield.45.50 
BRADLEY JordanAmberley.48.03 
MITCHELL OliverAmberley.48.91 
MAHAN SamBroomfield.50.30 
TOPP ReganAmberley.54.16 

36. Breaststroke 12+yr Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 60 secs.)
12 and above
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
CROFT Evie Omihi.42.31 
GILL KelseySefton.46.28 
VA'AELUA HeleneAmberley.47.54 
KOPKE DanielleAmberley.49.84 
WILTSHIRE ZoeOmihi.55.47 
PAENGA Jade Leithfield1.01.85 
SCHAD Faith Sefton1.02.03 
MACFARLANE SaharaWaiparaDNS  
HURST EmilyAmberleyDQ  

37. Butterfly Open Boys 50m Kowai Zone. (Must be faster than 60 secs.)
13 and below
Boys
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
KNIGHT WilliamBroomfield.54.64 
TOPP ReganAmberley.56.31 
HARVEY-HEYWARD CouperAmberley1.00.54 

38. Butterfly Open Girls 50m Kowai Zone. (Must be faster than 60 secs).
13 and below
Girls
Must swim faster than 60 secs to qualify for this event.
ParticipantSchoolPlaceInfo
PENNELL Alice Omihi.50.47 
BECKDAHL RubyAmberley.55.24 
FORSYTHE MillyLeithfield.58.06 
VA'AELUA SofiaAmberley1.00.06 

39. Medley 8yr Boys 25m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
PENNELL JeremyOmihiDNS  

40. Medley 8yr Girls 25m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
DENCH BridieBroomfield1.29.37 
SERVICE JesseBroomfield1.34.75 
MITCHELL HayleyAmberley1.36.34 

41. Medley 9yr Boys 25m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
DONALDSON DenverBroomfield1.24.15 
HERBER LukaBroomfield1.25.32 
BROOKFIELD EliAmberley1.37.62 

42. Medley 9yr Girls 25m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
BECKDAHL RubyAmberley 
PENNELL Alice Omihi1.20.50 
VA'AELUA SofiaAmberley1.21.56 
STRINGER IndySefton1.37.84 
HAYWOOD DakotaSefton 
RUBY HodgkinsonBroomfieldDNS  

43. Medley 10yr Boys 25m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
KIRKWOOD AydenBroomfield1.19.68 
LAXON TimAmberley1.23.15 
JOSH ServiceBroomfield1.27.03 
STEEL GeorgeOmihiDNS  

44. Medley 10yr Girls 25m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
FORSYTHE MillyLeithfield1.15.03 
LINDSAY EmilyBroomfield1.19.68 
WAIN EmilyAmberley 
WHITE MystasiaBroomfield1.30.47 
PARISH CaitlynAmberleyDQ  

45. Medley 11yr Boys 25m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
KNIGHT WilliamBroomfield1.14.16 
MCGUCKIN WillWaipara1.16.90 
WILSON TobySeftonDNS  

46. Medley 11yr Girls 25m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
DENCH MacKenzieBroomfield1.13.81 
KEARNS BridieLeithfield1.22.31 
PAINTER HayleyAmberley1.23.85 
LOWRY AllieOmihiDNS  

47. Medley 12+ Boys 25m Kowai Zone
All ages
Boys
ParticipantSchoolPlaceInfo
HOLDEN ReganBroomfield1.03.18 
BRADLEY JordanAmberley1.10.72 
HARVEY-HEYWARD CouperAmberley1.13.28 
MAHAN SamBroomfield1.19.85 

48. Medley 12+ Girls 25m Kowai Zone
All ages
Girls
ParticipantSchoolPlaceInfo
KOPKE DanielleAmberley1.11.82 
VA'AELUA HeleneAmberley1.18.50 
WILTSHIRE ZoeOmihi1.25.03 
MACFARLANE SaharaWaiparaDNS  
CROFT Evie OmihiDNS  
GILL KelseySeftonDNS